40 yıllık hayal gerçek oluyor.”İstikbal göklerdedir” şiarına böyle sahip çıkılır

GururDuyTürkiye 🛰️🇹🇷

2015 yılı Japonya ve JAXA gezisi sonrası TUSAŞ Türk Havacılık ve Uzay San. A.Ş. Uzay/Uydu Teknolojileri Çalıştsyında “Biomimetik ve Metroloji” sunumunu yapmıştım. Daha sonra bizi uydu test sistemini gezdirmişlerdi.
Bir uydu için gerekli olan testlerin yapıldığın merkezi gezmiştik.
EMC, Titreşim testi, solar panel açılma testi, dış uzay sıcak soğukluk testinin yapıldığı vakum ortamına kadar tüm tesisi gezdik.
Radyasyon testleri hariç tüm tersler yapılacak durumdaydı.

Japonya’dan doğal afetlerin izlenmesi için 1 metre çözünürlüklü bir uydu istenmişti. Onlar çok sıcak yaklaşmadılar. Paranda olsa bazı şeylere sahip olamıyorsun.

Emeği geçenlere teşekkürler.
Vatana milletimize hayırlı olsun.

TÜRKSAT6A’nın üretim sürecini tamamlandı

40 yıllık rüyamız gerçek oluyor.

TÜRKSAT6A ile artık Türkiye, haberleşme uydularını milli geliştirebilen, yerli üretebilen 11 ülkeden biri…

24 çeşit, 84 yerli ekipmanla, %81 yerlilik oranıyla geliştirdiğimiz TÜRKSAT6A’da 396 çevresel ve fonksiyonel testi başarıyla tamamladık.

4250 kg ağırlığındaki uydumuzda uçuş bilgisayarları, güç dağıtım düzenleme birimleri gibi tüm kritik bileşenleri yerli ve milli olarak ürettik.

42 derece doğu yörüngesinde en az 15 yıl görev yapmasını hedeflediğimiz uydumuzu 8-14 Temmuz 2024 haftasında uzaya fırlatacağız.

Uydumuzun, fırlatma sonrası 35786 km’de görev yapacağı yörüngeye transfer işlemini kendi ekibimiz yapacak. İlk kez deneyimleyeceğimiz bu operasyon Ay Projemiz için bize yetkinlik kazandıracak.

TÜRKSAT’ın aktif 5 uydusuyla 118 ülke ve 3 milyar nüfusa erişimi sağlayan kapsama alanı, TÜRKSAT6A ile birlikte Endonezya, Malezya ve Hindistan’ı da içerecek. Böylelikle erişim, 4,5 milyar nüfusa yükselecek.

İşte TÜRKSAT6A’nın Milli Takımı: 🇹🇷

Mustafa Varank
Mehmet Fatih KACIR
🛰️@Tubitak 🛰️@tubitakuzay
🛰️@turksat 🛰️ @TUSAS_TR
🛰️@aselsan 🛰️ @CTechBilisim

MilliTeknolojiHamlesi 🚀🛰️🇹🇷

akledenler

SavunmaSanayi #füze #HavaSavunma #GüçlüOrdu #DostaGüven #DüşmanaKorku #MazlumaUmut #TemizliğeDevam #GöğeBakın 😎🚀